A-tým 03.07.2019
Autor: Šimon Kadeřávek

OPEN AIR: Domovská svatyně fanoušky oblíbeného Dynama Drážďany

Za několik měsíců vyjedou hráči Vervy vstříc netradičnímu zápasu pod širým nebem. Utkání se odehraje na stadionu Rudolfa Harbinga. Jaký je ale osud stavby, která bude hostit klání mezi Litvínovem a Spartou?
Byl zbudován ve 20. letech dvacátého století, kdy se nazýval Dresdner Kampfbahn. Tehdejšího investora Hermanna Ilgena vyšel zhruba na 500 tisíc říšských marek. Na nově vzniknuvším plácku odehrával své bitvy tým Dresdenia Dresden. V tuhém prostředí hitlerovského Německa mění stadion jméno, tentokrát na Ilgen Kampfbahn.

Konec nejkrvavějšího konfliktu v dějinách znamená zanik drážďanského týmu. Téměř zmizí i jejich fotbalová svatyně, která neunikla masivnímu bombardování spojenecký letadel.

Poté přišlo pětileté intermezzo, po kterém je do města navrácen zelený pažit. Ve Východním Německu vzniká nový tým, SG Volkspolizei Drážďany. S novým mančaftem se vrací také starý stadion, který má nové jméno. Sportoviště bylo pojmenováno po tamním rodákovi a slavném atletovi, Rudolfu Harbigovi.

V 70. letech se museli obyvatelé saské metropole učit nový název, tentokrát Dynamo Stadion. Ten vydržel až do roku 1990. Během této epochy dostala aréna například světelnou výsledkovou tabuli.

Zásadním mezníkem je datum 9. května 2007, kdy se tamní představenstvo dohodlo s investory a naplánovalo kompletní renovaci stadionu za zhruba 45 milionů eur. Nové sportoviště se otevřelo 15. září 2009 a ani ne po třech měsících dostalo název Glückgas Stadion podle bývalého sponzora.

Velkou zkouškou byly nadcházející akce v rámci ženského fotbalu. Nejdříve v roce 2010 hostila aréna Dynama mistrovství světa žen do 20 let. O rok poté se už po trávníku proháněly hvězdné hráčky americké kopané jako například Hope Solo či Alex Morgan.

V aktuální době nese stadion opět jméno po Rudolfu Harbigovi, poté co město v roce 2018 uspořádalo anketu a tento název jasně zvítězil.

Z hlediska historických zápasů se první mezinárodní utkání odehrálo v roce 1923, kdy tehdejší Německo prohrálo 1:2 s Finskem.

Poslední zmínku věnujme faktům. Stadion vlastní město Drážďany. Kapacita jest 32 085 sedadel, přičemž při mezinárodních zápasech je počet omezen na 27 tisíc. Své zápasy tu hraje Dynamo Drážďany, jenž aktuálně působí v druhé nejvyšší lize. Nutno zmínit, že fanoušci Dynama patří mezi nejlepší v Německu a je velmi těžké se na zápasy dostat kvůli nedostatku lístků.

Utkání pod širým nebem odehraje Litvínov se Spartou 4. ledna 2020! Ihned poté se můžou fanoušci těšit na další zápas, tentokrát mezi Drážďanami a Liškami z Weisswasseru.
Konto našeho srdce před 2 dny

Konto našeho srdce sleduje trénink malé Kačky

Kačenka Zíková se vrátila z měsíční Klimterapie a trénuje v barvách našeho klubu. Se svou maminkou denně cvičí a plní si pomalu svůj sen, chodit a v budoucnu i běhat jako její sestra Anežka. Na videu už pomocí speciálních holí zvládá chůzi po zahradě.
Rozhovory - Dorost před 3 dny

Letos se musíme porvat o medaile, velí Brouček. Na jaké soupeře se těší?

V uplynulém ročníku byl nejproduktivnějším hráčem litvínovského dorostu, zahrál si i za juniory nebo debutoval v reprezentaci. Co říká Dominik Brouček o tom následujícím?
Rozhovory - Junioři 11.07.2019

Kapitán juniorky Bartoš: Na loňskou sezonu chceme navázat. Změnu pravidel vítá

Do startu DHL Juniorské ligy akademií zbývají ještě téměř dva měsíce, týmy už však za sebou mají velkou část letní přípravy. V krátkém rozhovoru se o změnách pravidel, cílech do dalšího ročníku a letní přestávce rozpovídal kapitán Dan Bartoš.