A-tým 01.12.2022
Autor: Petr Koukal

Před sto lety se narodil Miroslav Kluc

Legendární hokejista, člen Síně slávy českého hokeje a bývalý reprezentant Československa by právě dnes oslavil 100. narozeniny. V litvínovské historii je nesmazatelným písmem podepsán pod postupem do nejvyšší soutěže, kterou hrajeme nepřetržitě dodnes.

„Stavba nových tělocvičen pokročila v některých sokolských župách měrou nebývalou,“ psaly Lidové noviny v pátek 1. prosince roku 1922. Pro sport, zejména litvínovský hokej, byl však tento den zásadním z jiného důvodu. V Nesuchyni, malé vesnici pár kilometrů od Rakovníka, se právě narodil Miroslav Kluc. Místní rybník dal později vzniknout hokejové legendě.

S hokejkou a pukem mohl trénovat jen tehdy, když voda v rybníce zamrzla. Často večer za svitu měsíce. Než se sešli z práce, padla na rybník tma. Za denního světla šlo hrát pouze v neděli. Když po válce pracoval v Chomutově, začali zde se stavbou zimního stadionu. Společně s Miroslavem sem přišel hrát i jeho bratr Josef a bratranec Blahouš.

V roce 1953 nastupoval v národním týmu na světovém šampionátu. Z toho však československá družina po úmrtích sovětského diktátora Stalina a československého prezidenta Gottwalda odstoupila. V roce 1956 byl účastníkem VII. Zimních olympijských her v italské Cortině, kde Československo obsadilo páté místo.

Nejdůležitějším rokem jeho hokejové kariéry je pro Litvínov rok 1958. Tehdy se Miroslav Kluc nedohodl na pokračování v Chomutově a jako hrající trenér přišel právě do našeho klubu. Tým plný mladých a nezkušených hráčů stmelil, a i díky jeho 48 gólům v sezóně 1958/1959 postoupil s Litvínovem do nejvyšší hokejové soutěže u nás.

Hokejoví odborníci i sportovní veřejnost však považovali Severočechy za obětního beránka soutěže a očekávali rychlý návrat litvínovských o patro níž. To se ovšem hrubě přepočítali. I díky obrovskému entuziasmu se tým TJ Jiskra Stalinovy závody Litvínov ve dvanáctičlenné soutěži umístil na osmé příčce a od té doby je účastníkem nejvyšší hokejové soutěže u nás dodnes.

V Litvínově působil Miroslav Kluc v roli hrajícího trenéra v letech 1959-1963, následně se jako trenér na naši lavičku vrátil ještě v roce 1968.

Ve své kariéře se stal čtyřikrát nejlepším střelcem soutěže a jako trenér Jugoslávie se ještě jednou vrátil na ZOH, bylo to v roce 1972 v japonském Sapporu. V prosinci 2011 byl uveden do Síně slávy českého hokeje.

Jeho dres s číslem 14 je vyvěšen pod stropem Zimního stadionu Ivana Hlinky. Jeho tehdejší spoluhráči mají jasno: Bez Miroslava Kluce by liga v Litvínově nikdy nebyla! Je považován za jednoho ze zakladatelů vrcholného hokeje v našem městě.

Litvínov naposledy navštívil v listopadu 2012. Jen pár dnů před 90. narozeninami. Ty oslavil 1. prosince 2012, o tři dny později jeho hokejové srdce navždy dotlouklo.

Děkujeme, s láskou vzpomínáme a nikdy nezapomeneme na „zlaté ruce Míry Kluce“.

Zápasy - Junioři 14.12.2022

Junioři si z Moravy žádné body nevezou, proti Olomouci padli 4:3

Zápas s posledním týmem tabulky vítězství nepřinesl. První třetina zápasu byla pouze zahřívací. Góly začaly padat až ve druhé třetině, kdy se Olomouci podařilo nahnat náskok 3 branek. Ovšem ne na dlouho. Dva góly padly i ze strany hostů, kdy se podařilo skórovat Hocelíkovi s Bednaříkem. Ve třetí třetině dokonce Litvínov stav vyrovnal. V poslední...
Více >
Zápasy - Junioři 10.12.2022

Junioři dnes prohráli s Pardubicemi

Litvínovským juniorům dnes nepřálo štěstí. Pardubicím se podařilo nad domácími zvítězit 1:5. Odváží si tedy z Litvínova cennou výhru.
Více >
Zápasy - Junioři 03.12.2022

Ani dnes to juniorům nevyšlo

Litvínov - Po včerejší prohře litvínovští junioři očekávali v dnešní hře zlepšení a výhru, což se však nekonalo a plzeňské hráče neudolali. Ti si odvezli z Litvínova výhru 3:6.
Více >