Iron Maiden v Praze: Legendy metalu předvedly nezapomenutelnou show

Iron Maiden Praha Recenze

Základní informace o koncertu a místě

Legendární britská heavymetalová skupina Iron Maiden zavítala do Prahy v rámci svého světového turné The Future Past Tour 2023. Koncert se uskutečnil na oblíbeném místě velkých hudebních událostí, v O2 areně na Českomoravské ulici v Praze 9, která nabídla kapacitu až 18 000 návštěvníků. Vystoupení se konalo v pátek 30. června 2023 od 20:00 hodin, přičemž brány arény se pro nedočkavé fanoušky otevřely již dvě hodiny před začátkem show.

Jako předkapela vystoupila německá powermetalová formace Lord of the Lost, která dostala prostor od 20:00 do 20:45. Hlavní hvězdy večera, Iron Maiden, nastoupili na pódium přesně ve 21:15 a jejich vystoupení trvalo téměř dvě hodiny. Arena byla vyprodána do posledního místa, což potvrdilo neutuchající zájem českých fanoušků o tuto kultovní kapelu.

O2 arena poskytla pro tento koncert špičkové technické zázemí, včetně moderního zvukového systému a propracovaného osvětlení. Organizátoři zajistili několik občerstvovacích zón s širokou nabídkou nápojů a jídla. Pro návštěvníky bylo k dispozici také oficiální merchandise stánky s exkluzivním zbožím z turné, včetně triček, plakátů a dalších upomínkových předmětů.

Dopravní dostupnost byla zajištěna díky blízkosti stanice metra B Českomoravská, několika tramvajovým linkám a parkovacím místům v okolí arény. Pro vzdálenější návštěvníky byly vypraveny speciální autobusy z různých měst České republiky. Bezpečnost na koncertě zajišťovala profesionální security služba ve spolupráci s místní policií, která dohlížela na plynulý průběh akce jak uvnitř, tak v okolí arény.

Koncert byl součástí evropského turné, které představilo kombinaci skladeb z nejnovějšího alba Senjutsu a klasického alba Somewhere in Time z roku 1986, doplněné o největší hity kapely. Scéna byla postavena ve stylu japonské tematiky, která korespondovala s vizuální stránkou alba Senjutsu. Obsahovala propracované kulisy, pyrotechnické efekty a několik verzí maskota kapely Eddieho.

Organizační tým pracoval na přípravě koncertu několik měsíců dopředu, aby zajistil bezproblémový průběh této významné hudební události. Součástí příprav bylo i sestavení komplexního časového harmonogramu, který zahrnoval stavbu pódia, zvukové zkoušky a instalaci speciálních efektů. Celý projekt koordinoval promotér Live Nation ve spolupráci s managementem kapely a lokálním týmem O2 areny.

Atmosféra před začátkem vystoupení

Už několik hodin před začátkem koncertu se prostranství před O2 arenou začalo plnit nedočkavými fanoušky Iron Maiden. Atmosféra byla elektrizující a vzduch byl nabitý očekáváním. Metalové komunity z celé České republiky i okolních zemí se začaly sjíždět do Prahy, aby byly součástí tohoto výjimečného večera. Všude bylo vidět nespočet triček s Eddie-m, maskota kapely, a lidé si navzájem ukazovali své vintage merchandise kousky z předchozích turné.

Fronty se táhly daleko do ulice Českomoravská a fanoušci si krátili čas zpěvem klasických hitů Iron Maiden. Někteří návštěvníci přijeli dokonce už v ranních hodinách, aby si zajistili co nejlepší místa v prvních řadách. V davu bylo možné zaslechnout různé jazyky - od slovenštiny přes polštinu až po němčinu, což jen potvrzovalo mezinárodní dosah této legendární kapely.

Před halou se utvořily spontánní skupinky fanoušků, kteří si vyměňovali své zážitky z předchozích koncertů Iron Maiden a diskutovali o tom, jaké skladby by mohly dnes večer zaznít. Nechybělo ani tradiční předkoncertní občerstvení, kdy se u stánků s pivem a občerstvením tvořily dlouhé fronty. Vzduch byl prosycen vůní grilovaného masa a atmosféra připomínala spíše festival než jednotlivý koncert.

Bezpečnostní opatření byla na vysoké úrovni, ale personál O2 areny zvládal nápor fanoušků s profesionalitou a úsměvem. Někteří návštěvníci si s sebou přinesli propracované kostýmy inspirované různými érami kapely, což přispívalo k celkové slavnostní atmosféře. Mezi davem se pohybovali i sběratelé, kteří nabízeli nebo hledali vzácné vinylové desky a další sběratelské předměty spojené s Iron Maiden.

S blížícím se začátkem koncertu rostlo napětí a očekávání. Fanoušci postupně zaplňovali arénu a obsazovali svá místa. Ve vzduchu bylo cítit, že se schyluje k něčemu výjimečnému. Předkapela ještě ani nezačala hrát a už bylo jasné, že tento večer bude patřit k těm nezapomenutelným. Skandování Maiden! Maiden! se ozývalo v pravidelných intervalech a energii davu by se dalo krájet.

Prodejci oficiálního merchandisingu měli plné ruce práce, protože zájem o trička, mikiny a další předměty s motivy Iron Maiden byl enormní. Někteří fanoušci si dokonce přinesli staré plakáty a programy z předchozích koncertů, které si mezi sebou ukazovali a vzpomínali na minulá vystoupení kapely v České republice. Atmosféra byla naplněna nostalgií i očekáváním nových zážitků, které tento večer přinese.

Zahajovací skladba a první reakce publika

Po dlouhém očekávání se v pražské O2 areně rozezněly první tóny skladby Senjutsu, titulní písně z nejnovějšího alba kapely. Mohutné japonské bubny a dramatické intro okamžitě vytvořily atmosféru dálného východu, zatímco obří samuraj Eddie dominoval celému pódiu. Bruce Dickinson se objevil v tradičním japonském oděvu, což perfektně korespondovalo s celkovou vizuální koncepcí úvodu show.

Publikum reagovalo na první tóny skladby s neskrývaným nadšením, přestože se nejednalo o některý z klasických hitů kapely. Bylo znát, že fanoušci jsou dobře obeznámeni i s novým materiálem. Zvuk v aréně byl od prvních momentů perfektně vyladěný, což není v této hale vždy samozřejmostí. Basová linka Steva Harrise pulzovala halou a kytarové harmonie trojice Smith, Murray a Gers byly křišťálově čisté.

Dramatická atmosféra skladby Senjutsu postupně gradovala a když Bruce dosáhl vysokých tónů v refrénu, celá aréna explodovala nadšením. Více než 15 000 fanoušků začalo skandovat text společně s frontmanem. Nicko McBrain za bicí soupravou předvedl, proč je považován za jednoho z nejlepších bubeníků v metalu, když jeho precizní práce s dvojitým basovým bubnem dokonale podtrhovala orientální motivy skladby.

První reakce publika jasně naznačily, že Iron Maiden nepřijeli do Prahy pouze odehrát další koncert na své šňůře, ale nabídnout výjimečný zážitek. Fanoušci všech věkových kategorií, od teenagerů až po veterány, kteří s kapelou rostli od osmdesátých let, byli od první minuty vtaženi do show. Energie mezi publikem a kapelou byla takřka hmatatelná.

Vizuální stránka zahajovací skladby předčila veškerá očekávání. Propracované LED obrazovky zobrazovaly tradiční japonskou architekturu a krajinu, zatímco pyrotechnické efekty dokonale podtrhovaly dramatické momenty skladby. Obří Eddie v samurajském brnění se tyčil nad kapelou jako strážce starých tradic, což perfektně ilustrovalo spojení klasického heavy metalu s japonskou tématikou.

Dickinsonův výkon byl od prvních momentů strhující. Jeho hlas zněl silně a čistě, bez známek únavy, přestože turné běželo již několik měsíců. Způsob, jakým ovládal pódium a komunikoval s publikem, potvrzoval jeho pověst jednoho z nejcharismatičtějších frontmanů v historii metalu. Zahajovací skladba tak nastavila vysokou laťku pro zbytek koncertu a bylo jasné, že se Praha dočká jednoho z nejvýraznějších metalových vystoupení roku.

Zvuk a technická stránka koncertu

Zvuková stránka koncertu Iron Maiden v pražské O2 areně byla na špičkové úrovni, což není u této legendární kapely žádným překvapením. Zvukový mix byl perfektně vyvážený, přičemž každý nástroj měl v celkovém zvuku své jasně definované místo. Kytarové trio Dave Murray, Adrian Smith a Janick Gers znělo křišťálově čistě, jejich riffy a sóla se vzájemně doplňovaly a vytvářely charakteristický wall of sound, který je pro Maiden typický.

Basová linka Steva Harrise byla v mixu dostatečně výrazná a poskytovala pevný základ pro ostatní nástroje. Bicí Nicka McBraina duněly halou s perfektní dynamikou, přičemž zvukařům se podařilo zachytit každý detail jeho precizní hry, od jemných přechodů až po drtivé dvojšlapky. Vokály Bruce Dickinsona byly posazeny přesně tam, kde měly být - nad instrumentální složkou, ale nikoliv přehnaně dominantní.

Technické zabezpečení show bylo na nejvyšší možné úrovni. Obří LED obrazovky poskytovaly detailní záběry jednotlivých členů kapely a synchronizovanou vizuální show, která perfektně doplňovala atmosféru každé skladby. Světelný park obsahoval stovky pohyblivých hlavic a LED svítidel, které vytvářely působivé světelné efekty přesně koordinované s hudbou. Pyrotechnické efekty byly použity s mírou a vkusem, především během skladeb jako Iron Maiden nebo Run to the Hills.

Akustika O2 areny, která bývá někdy problematická, byla tentokrát zvládnuta na výbornou. Zvukaři dokázali eliminovat typické problémy s odrazy zvuku a dozvukem, které velké haly často trápí. Každý tón byl čitelný i v zadních řadách arény, což svědčí o profesionální práci zvukového týmu. Kapela využívala nejmodernější in-ear monitoring systém, který jim umožňoval perfektní odposlech na pódiu.

Samostatnou kapitolou byla manipulace s maskotem kapely Eddie, který se objevoval v různých podobách během show. Technické řešení jeho prezentace bylo impozantní, ať už šlo o obří nafukovací verzi během Iron Maiden nebo mechanickou konstrukci během The Number of the Beast. Celá produkce koncertu jasně ukázala, proč jsou Iron Maiden považováni za jednu z nejlepších koncertních kapel na světě.

Zvuková aparatura obsahovala špičkové komponenty od renomovaných výrobců, včetně line-array systému, který zajišťoval rovnoměrné pokrytí celého prostoru. Subwoofery byly rozmístěny strategicky tak, aby poskytovaly plný a přitom čistý basový základ bez nepříjemných rezonancí. Celkový výkon PA systému přesahoval 100 kW, což poskytovalo dostatečnou rezervu pro dynamické pasáže, aniž by docházelo k nežádoucímu zkreslení zvuku.

Bruce Dickinson a jeho pěvecký výkon

Bruce Dickinson předvedl v Praze skutečně mimořádný pěvecký výkon, který potvrdil jeho pozici jednoho z nejlepších zpěváků metalové scény všech dob. I ve svých 64 letech dokázal udržet neuvěřitelnou kvalitu hlasu po celou dobu dvouhodinového vystoupení. Jeho charakteristický projev, včetně typických vysokých tónů a perfektní artikulace, zněl téměř identicky jako na studiových nahrávkách.

Parametr Iron Maiden v Praze 2023
Místo konání O2 arena Praha
Datum koncertu 30. května 2023
Hlavní kapela Iron Maiden
Předkapela Lord of the Lost
Tour Future Past Tour 2023
Délka koncertu 120 minut
Kapacita arény 18 000 diváků

Během koncertu bylo fascinující sledovat, jak Dickinson zvládá náročné vokální party skladeb jako Flight of Icarus či Fear of the Dark s naprostou lehkostí. Jeho hlas nejevil známky únavy ani při interpretaci technicky nejnáročnějších pasáží. Obdivuhodná byla zejména jeho schopnost přecházet mezi různými pěveckými polohami, od hlubokých, temných tónů až po své pověstné vysoké rejstříky, které jsou pro Iron Maiden tak charakteristické.

Zvláště působivý byl jeho výkon v epické skladbě Rime of the Ancient Mariner, kde předvedl celou škálu svých pěveckých schopností. Od dramatického vyprávění příběhu až po strhující refrény, Dickinson dokázal udržet publikum v napětí po celou dobu této třináctominutové skladby. Jeho energický projev a dokonalá práce s dynamikou hlasu byly klíčovými faktory, které přispěly k celkovému zážitku z koncertu.

Nelze opomenout ani jeho fyzickou kondici, která mu umožňovala běhat po celém pódiu, interagovat s publikem a přitom udržet stabilní pěvecký výkon. To bylo patrné zejména během interpretace The Number of the Beast, kde navzdory náročné choreografii neztratil nic ze své vokální přesnosti. Jeho schopnost ovládat dech a udržet stabilní tón i při pohybu po pódiu je obdivuhodná.

Dickinsonův projev nebyl jen o technické dokonalosti, ale především o autentické emoci a napojení na publikum. Každá skladba dostala svůj specifický charakter, ať už šlo o agresivnější Hallowed Be Thy Name nebo melodičtější Blood Brothers. Jeho schopnost předat příběh každé písně prostřednictvím svého hlasu a výrazu byla mimořádná.

Pražské vystoupení ukázalo, že Bruce Dickinson je stále na vrcholu svých pěveckých schopností. Jeho hlas zní možná ještě vyzráleji než v mladších letech, přičemž si zachoval všechny charakteristické prvky, které z něj dělají jednoho z nejvýraznějších frontmanů metalové scény. Technická preciznost, emocionální hloubka a neuvěřitelná výdrž byly základními pilíři jeho vystoupení, které zanechalo v návštěvnících koncertu nezapomenutelný dojem.

Výběr skladeb a dramaturgie koncertu

Dramaturgie koncertu Iron Maiden v pražské O2 areně byla postavena především na prezentaci jejich nejnovějšího studiového alba Senjutsu, které kapela vydala v roce 2021. První část vystoupení byla věnována právě tomuto albu, kdy zazněly tři skladby včetně epické titulní písně. Fanoušci mohli ocenit propracovanou scénu s japonskými prvky, která perfektně korespondovala s tematikou alba.

Po úvodním bloku se kapela přesunula ke svým klasickým hitům, přičemž největší ohlas publika si vysloužily skladby z osmdesátých let. Nechyběly ikonické písně jako The Number of the Beast, Run to the Hills či Fear of the Dark, které jsou již desítky let nedílnou součástí koncertního repertoáru. Bruce Dickinson prokázal, že i ve svém věku dokáže předvést působivý pěvecký výkon, zejména během náročných pasáží v Hallowed Be Thy Name.

Překvapením večera bylo zařazení méně hraných skladeb jako Blood Brothers z alba Brave New World nebo Sign of the Cross z éry Blaze Bayleyho. Kapela tím dokázala, že se nebojí experimentovat s playlistem a nabídnout fanouškům i méně očekávané momenty. Dramaturgicky byl koncert velmi dobře postavený, střídaly se rychlejší skladby s pomalejšími pasážemi, což udržovalo dynamiku vystoupení.

Závěrečná část koncertu patřila největším hitům včetně Iron Maiden a Aces High, během nichž se nad pódiem vznášela obří figurína maskota Eddie v různých podobách. Výběr skladeb reflektoval celou kariéru kapely, od raných dní až po současnost, přičemž důraz byl kladen na alba, která definovala heavy metalový žánr.

Kapela nezapomněla ani na vizuální stránku show, každá skladba měla své specifické kulisy a světelné efekty. Během The Trooper se na pódiu objevila britská vlajka a Eddie v uniformě britského vojáka, zatímco Fear of the Dark doprovázely atmosférické zelené světla a kouřové efekty. Celková délka koncertu přesáhla dvě hodiny, během nichž kapela předvedla celkem sedmnáct skladeb, což je na jejich věkovou kategorii obdivuhodný výkon.

Dramaturgie koncertu ukázala, že Iron Maiden stále dokáží nabídnout vyvážený mix starých hitů a nového materiálu, aniž by ztratili energii nebo kvalitu provedení. Přestože někteří fanoušci možná postrádali některé klasické skladby, celkový výběr písní poskytl reprezentativní průřez tvorbou kapely a uspokojil jak dlouholeté příznivce, tak i novější generaci fanoušků.

Koncert Iron Maiden v Praze byl nezapomenutelný zážitek. Bruce Dickinson předvedl fenomenální výkon a celá kapela hrála jako za starých časů. Siruace byla naprosto elektrizující a publikum šílelo.

Radovan Hájek

Vizuální efekty a scénická show

Vizuální stránka koncertu Iron Maiden v pražské O2 areně byla naprosto ohromující a potvrdila, že kapela stále patří k absolutní špičce v oblasti živých vystoupení. Celá show byla postavena na propracované scéně inspirované jejich posledním albem Senjutsu, kde dominovala japonská chrámová architektura s množstvím detailů a symbolů. Masivní konstrukce pódia obsahovala několik úrovní, po kterých se členové kapely během vystoupení pohybovali, což dodávalo show další dynamický rozměr.

Eddie, maskot skupiny, se během večera objevil v několika podobách. Nejprve jako obří samuraj během skladby Iron Maiden, později jako démonická bytost při The Number of the Beast. Každý jeho výstup byl doprovázen ohromujícími pyrotechnickými efekty, které rozsvítily celou arénu a vyvolaly bouřlivé reakce publika. Propracované LED obrazovky v pozadí vytvářely dokonalou kulisu pro každou skladbu, přičemž grafika se perfektně synchronizovala s hudbou a umocňovala celkový zážitek.

Bruce Dickinson prokázal, že je stále mistrem jevištní prezentace. Jeho kostýmní převleky během show zahrnovaly samurajské brnění, klasickou viktoriánskou uniformu a další tematické outfity, které dokonale ladily s příběhem každé písně. Zvláště působivá byla scéna během Flight of Icarus, kdy Bruce ovládal plamenomety připevněné k jeho rukám, zatímco nad pódiem se vznášela obří postava Ikara s hořícími křídly.

Světelný design koncertu byl technicky dokonalý. Desítky pohyblivých světel, laserů a LED panelů vytvářely atmosférické efekty, které podtrhovaly dramatičnost jednotlivých skladeb. Během Fear of the Dark se aréna ponořila do tmy, kterou protínaly pouze zelené paprsky laserů, což vytvořilo skutečně mrazivou atmosféru. Při Aces High se nad pódiem vznášel replika stíhačky Spitfire v životní velikosti, která se pohybovala synchronně s hudbou a byla doprovázena působivými projekcemi leteckých soubojů.

Pyrotechnické efekty byly použity s precizností a timing byl perfektní. Od výbuchů ohně během dramatických momentů až po kaskády jisker padající z stropu arény, každý efekt měl své opodstatnění a přispíval k celkovému zážitku. Závěrečná série explozí během Run to the Hills byla tak intenzivní, že bylo možné cítit žár až v zadních řadách O2 areny.

Scénografie celého koncertu působila jako dobře promazaný stroj, kde každý prvek měl své místo a účel. Přechody mezi jednotlivými skladbami byly plynulé, doprovázené změnami scény a vizuálních efektů, které udržovaly pozornost publika po celou dobu show. Propracovanost detailů, od malovaných kulis až po animace na obrazovkách, svědčila o tom, že Iron Maiden věnují vizuální stránce svých vystoupení stejnou pozornost jako hudbě samotné.

Reakce fanoušků a celková atmosféra

Atmosféra na koncertě Iron Maiden v pražské O2 areně byla naprosto elektrizující a nezapomenutelná. Fanoušci začali přicházet již několik hodin před začátkem show, mnozí oblečení v charakteristických tričkách s Eddie maskotem a dalším merchandisem kapely. Před halou se vytvořila jedinečná komunita metalových nadšenců, kteří společně diskutovali o předchozích koncertech Maiden a sdíleli své oblíbené skladby.

Uvnitř arény bylo cítit napětí a očekávání již od prvních tónů. Publikum reagovalo na každou skladbu s obrovským nadšením, přičemž největší odezvu vyvolaly klasické hity jako The Number of the Beast, Fear of the Dark a Run to the Hills. Fanoušci zpívali texty písní s takovou intenzitou, že místy přehlušovali i samotnou kapelu, což Bruce Dickinson několikrát s úsměvem ocenil.

Během celého večera panovala v hale neskutečně přátelská atmosféra, kdy si lidé různých věkových kategorií užívali show společně. Bylo fascinující sledovat, jak vedle sebe stáli teenageři se svými rodiči, kteří je k Iron Maiden přivedli, i veteráni, kteří kapelu následují již od osmdesátých let. V předních řadách se vytvořil klasický moshpit, který však probíhal v duchu vzájemného respektu a ohleduplnosti.

Zvláštní zmínku si zaslouží moment, kdy kapela zahrála Blood Brothers. Celá aréna se spojila v jeden hlas a vytvořila dojemnou atmosféru solidarity a sounáležitosti. Mnoho fanoušků později na sociálních sítích označilo tento okamžik za nejvíc emotivní část koncertu. Někteří dokonce přiznali, že jim během této skladby ukáply slzy dojetí.

Reakce publika na vizuální stránku show byly stejně intenzivní jako na hudbu samotnou. Každá změna scény a každý příchod maskota Eddieho vyvolal bouřlivé ovace. Fanoušci ocenili především propracovanost scény a perfektní načasování všech efektů, které dokonale podtrhovaly atmosféru jednotlivých skladeb. Speciální uznání si vysloužily pyrotechnické efekty během Flight of Icarus a Aces High.

Po koncertě zůstávali lidé ještě dlouho před arénou, sdíleli své dojmy a diskutovali o jednotlivých momentech show. Mnozí se shodli, že šlo o jeden z nejlepších koncertů Iron Maiden v České republice vůbec. Na sociálních sítích se okamžitě začaly objevovat stovky fotografií a videí, doprovázené nadšenými komentáři. Několik fanoušků dokonce označilo tento koncert za životní zážitek, který předčil všechna jejich očekávání.

Organizátoři později potvrdili, že koncert byl vyprodaný a atmosféra patřila k těm nejlepším, jaké kdy v O2 areně zažili. Bezpečnostní služba nemusela řešit žádné vážnější incidenty, což jen potvrzuje, že metalová komunita dokáže vytvořit intenzivní, ale současně bezpečné a přátelské prostředí pro všechny zúčastněné.

Vrcholy vystoupení a nejsilnější momenty

Koncert Iron Maiden v pražské O2 areně nabídl několik nezapomenutelných momentů, které se navždy vryjí do paměti fanoušků. Absolutním vrcholem večera bylo provedení ikonické skladby Fear of the Dark, během níž celá aréna zpívala charakteristické melodie společně s Brucem Dickinsonem. Atmosféra byla elektrizující a tisíce hlasů spojených v jeden celek vytvořily skutečně magický okamžik.

Dalším silným momentem bylo uvedení klasiky The Number of the Beast, při kterém se nad pódiem objevil obří Eddieho hologram, který interagoval s členy kapely. Steve Harris předvedl své charakteristické basové běhy s neuvěřitelnou precizností, zatímco trojice kytaristů Dave Murray, Adrian Smith a Janick Gers vytvářela dokonalou harmonii svých partů.

Nečekaně silným momentem se stalo provedení Blood Brothers, během kterého Bruce Dickinson prokázal, že jeho hlas je i po letech stále v vynikající formě. Emotivní přednes této skladby, podpořený perfektním světelným designem a pyrotechnickými efekty, vyvolal u mnoha přítomných fanoušků husí kůži.

Vrcholem technické dokonalosti bylo provedení Aces High, při němž nad pódiem létal skutečný model stíhačky Spitfire v životní velikosti. Precizní timing mezi pohybem rekvizity a hudebním provedením demonstroval profesionalitu celého produkčního týmu. Nicko McBrain za bicí soupravou předvedl, proč je považován za jednoho z nejlepších bubeníků v žánru.

Nesmírně působivé bylo také provedení Hallowed Be Thy Name, kde se naplno projevila schopnost kapely budovat dramatickou atmosféru. Postupná gradace skladby od tichého začátku až po strhující finále držela publikum v napětí a vyvrcholila bouřlivými ovacemi.

Speciální zmínku si zaslouží také vizuální stránka show během Run to the Hills, kdy se celé pódium proměnilo v dechberoucí scénu západní krajiny, doplněnou o působivé projekce a světelné efekty. Interakce mezi členy kapely během instrumentálních pasáží demonstrovala jejich neutuchající energii a radost z hraní.

Závěrečná Iron Maiden pak představovala dokonalou tečku za večerem, během níž se na pódiu objevila obří podoba maskota Eddie v podobě samuraje, korespondující s aktuálním vizuálním stylem turné. Precizní provedení této skladby, podpořené ohňostrojem a pyrotechnickými efekty, vytvořilo nezapomenutelný závěr koncertu, který jasně ukázal, že Iron Maiden jsou stále na vrcholu své formy a dokáží deliver show světové úrovně.

Koncert Iron Maiden v pražské O2 areně byl skutečně monumentálním zážitkem, který předčil veškerá očekávání. Kapela dokázala, že i po více než čtyřech dekádách na scéně neztratila nic ze své energie a profesionality. Bruce Dickinson předvedl, že jeho hlas je stále stejně silný a průrazný jako v osmdesátých letech, což bylo patrné zejména během interpretace klasických skladeb jako The Number of the Beast či Fear of the Dark.

Scénické provedení show bylo technicky dokonalé, s precizně načasovanými světelnými efekty a působivými kulisami, které dotvářely atmosféru každé skladby. Mascot Eddie se objevoval v různých podobách během celého vystoupení, což přidávalo show na dramatičnosti a autenticitě, kterou fanoušci od Iron Maiden očekávají.

Trojice kytaristů Dave Murray, Adrian Smith a Janick Gers předvedla brilantní souhru, jejich sóla byla precizní a vzájemně se doplňovala způsobem, který je pro Iron Maiden charakteristický. Steve Harris na basu byl jako vždy spolehlivým základem kapely, jeho charakteristický styl hry dodával skladbám nezaměnitelný drive. Nicko McBrain za bicími prokázal, že věk je jen číslo, když předvedl svůj charakteristický komplexní styl hraní.

Výběr skladeb byl velmi dobře vyvážený, zahrnující jak klasické hity, tak i novější materiál z posledního alba Senjutsu. Kapela dokázala udržet pozornost publika po celou dobu koncertu, což při dvouhodinovém vystoupení není jednoduchý úkol. Zvuková kvalita byla na vysoké úrovni, každý nástroj byl jasně slyšitelný a mix byl vyvážený.

Atmosféra v O2 areně byla elektrizující, publikum reagovalo na každou skladbu s nadšením a energií, která se přenášela i na pódium. Interakce mezi kapelou a fanoušky byla přirozená a autentická, Bruce Dickinson dokázal publikum vtáhnout do děje a udržet jeho pozornost po celou dobu vystoupení.

Je třeba vyzdvihnout i organizační stránku koncertu, která byla zvládnuta na profesionální úrovni. Bezpečnostní opatření byla důkladná, ale nezpomalovala vstup fanoušků do arény, občerstvení bylo dostupné bez dlouhého čekání a celkový komfort návštěvníků byl na vysoké úrovni.

Závěrem lze říci, že Iron Maiden opět dokázali, proč jsou považováni za jednu z nejlepších koncertních kapel všech dob. Jejich vystoupení v Praze bylo perfektní kombinací hudebního mistrovství, vizuální show a ryzí energie, která je pro metal charakteristická. Koncert zanechal v návštěvnících nezapomenutelný zážitek a potvrdil, že Iron Maiden jsou stále na vrcholu své formy a jejich odkaz v metalové hudbě je nesmazatelný.

Publikováno: 02. 05. 2025

Kategorie: společnost