Kdo prošel legendárním Arakainem: Členové, které možná neznáte
Založení a začátky
Kapela Arakain, stálice české metalové scény, spatřila světlo světa v roce 1982 v Praze. Tato parta nadšených muzikantů, vedená neúnavným frontmanem Alešem Brichtou, si brzy získala srdce fanoušků syrovým, energickým projevem a texty plnými revolty a touhy po svobodě. První sestava, z níž vzešla budoucí legenda, se skládala z Aleše Brichty (zpěv), Jiřího Urbana (kytara), Miroslava Nedvěda (baskytara) a Pavla Vovky (bicí). I když se sestava Arakainu v průběhu let měnila, základní kameny zvuku a energie zůstaly zachovány. Arakain se stal hlasem generace, která toužila po změně, a jeho koncerty se staly legendárními. Od samého začátku bylo jasné, že Arakain není jen další kapelou, ale fenoménem, který se zapíše do historie české hudby. Arakain se stal inspirací pro nespočet dalších kapel a jeho vliv na českou metalovou scénu je nepopiratelný.
První sestava Arakainu
První sestava Arakainu, zrozená v roce 1982, představovala zárodek legendy, která dodnes fascinuje fanoušky českého metalu. Tato parta nadšených muzikantů, vedená neúnavným frontmanem Alešem Brichtou, se nebála experimentovat a prorazit s vlastním, originálním zvukem. Základ tvořili kytarista Jiří Urban, baskytarista Oldřich Slezák a bubeník Miroslav Nedvěd. Společně se jim podařilo vytvořit silnou sestavu, která se stala základem pro budoucí úspěchy kapely. I když tato první sestava neměla dlouhého trvání, zanechala v historii Arakainu nesmazatelnou stopu. Její energie a nadšení se přelily do prvních demonahrávek a koncertů, které si rychle získaly pozornost fanoušků. První sestava Arakainu tak symbolizuje odvahu, vášeň pro hudbu a neutuchající touhu tvořit, vlastnosti, které kapelu provázejí dodnes.
Období s Alešem Brichtou
S příchodem charismatického zpěváka Aleše Brichty v roce 1992 se před Arakainem otevřela nová kapitola plná energie a úspěchů. Brichtova výrazná osobnost a silný hlas dodaly kapele nový rozměr a oslovili široké publikum. Toto spojení se ukázalo jako velmi plodné a Arakain s Brichtou v čele slavil jeden úspěch za druhým. Album "Schizofrenie" z roku 1994 se stalo doslova legendárním a jeho hity jako "Kolonie termitů" nebo "Marilyn" znějí z rádií dodnes. Období s Alešem Brichtou bylo pro Arakain dobou velkých koncertů, zaplněných hal a neutuchajícího nadšení fanoušků. Kapela se stala jednou z nejpopulárnějších na české metalové scéně a její sláva sahala daleko za hranice žánru. Brichtovo působení v Arakainu bezpochyby obohatilo historii kapely a zanechalo v ní nesmazatelnou stopu. I po jeho odchodu v roce 1997 zůstávají písně z tohoto období fanoušky milované a pravidelně znějí na koncertech. Arakain s Brichtou v čele se zapsal do srdcí fanoušků jako symbol energie, dravosti a nekompromisního metalového nářezu.
Jméno a příjmení | Pozice v kapele | Období působení |
---|---|---|
Jan Toužimský | Zpěv | 1981-současnost |
Jiří Urban | Kytara | 1982-současnost |
Zdeněk Kub | Baskytara | 2012-současnost |
Lukáš Doksanský | Bicí | 2016-současnost |
Odchod Brichty a nové tváře
Odchod výrazné osobnosti z kapely je vždycky zlomovým momentem. Pro Arakain znamenal odchod Aleše Brichty v roce 1986 velkou změnu, ale zároveň otevřel dveře novým talentům a směrům. Kapela se s touto výzvou vyrovnala s vervou a profesionalitou. Přišel Petr Kolář, charismatický frontman s nezaměnitelným hlasem, který skupině vtiskl novou energii. Jeho příchod znamenal i posun k melodičtějšímu a heavymetalovějšímu zvuku, který Arakainu získal další věrné fanoušky. Období s Petrem Kolářem se stalo jednou z nejúspěšnějších kapitol v historii Arakainu. Vznikly hity jako "Apage Satanas", "Prokletá žena" nebo "Ztráty a nálezy", které se staly pevnou součástí koncertního repertoáru a dodnes zní v rádiích. Arakain se i po odchodu Petra Koláře v roce 2002 dokázal znovu naladit na novou vlnu. Střídání členů v kapele je přirozenou součástí hudebního vývoje. Arakain je toho důkazem. Každá změna přinesla do tvorby kapely nový impuls a svěží vítr, ať už to byl příchod Honzy Toužimského nebo později Jiřího Urbana. Arakain i po tolika letech na scéně dokazuje, že má stále co říct a že jeho energie a vášeň pro hudbu nezmizela.
Stabilizace sestavy v 90. letech
Po bouřlivých osmdesátých letech, poznamenaných častými změnami v sestavě, se Arakain na prahu devadesátých let ustálil a našel pevnou půdu pod nohama. Tato stabilizace se ukázala jako klíčová pro další směřování kapely a přinesla s sebou období nebývalého uměleckého růstu a popularity. Sestava, která se zformovala na přelomu desetiletí, s Janem Toužimským u mikrofonu, Jiřím Urbanem u kytary a Zdeňkem Kubem u baskytary, se stala synonymem pro energický a melodický heavy metal, který si získal srdce tisíců fanoušků. Spolu s bubeníkem Miroslavem Nedvědem a klávesistou Michalem Mirčevem tvořili sehraný tým, který dokázal přenést svou energii i na pódia a strhnout publikum strhujícími koncerty. Tato sestava se stala symbolem zlaté éry Arakainu a nahrála s kapelou několik alb, která patří k tomu nejlepšímu, co česká metalová scéna v 90. letech nabídla.
Seznam členů Arakainu prošel za ta léta mnoha změnami, ale vždycky v něm bylo cítit to srdce a vášeň pro metal.
Zdeněk Novák
Éra s Petrem Kolářem
S příchodem charismatického Petra Koláře do Arakainu v roce 1999 se kapele otevřela nová kapitola. Jeho silný a osobitý hlas dodal skladbám nový rozměr a oslovil široké publikum. Éra s Petrem Kolářem se nesla ve znamení úspěšných alb jako "Farao", "Metalomorfóza" nebo "Warning!", která se stala platinovými. Arakain s Kolářem v čele odehrál nespočet koncertů, zaplnil haly a festivalová pódia a potvrdil tak svou pozici jedné z nejpopulárnějších rockových kapel v Česku. Jeho energie a charisma strhly davy a z koncertů se stávaly nezapomenutelné zážitky. Spolupráce s Petrem Kolářem byla pro Arakain důležitým obdobím, které kapele přineslo nejen popularitu, ale i umělecký růst. Jeho odchod v roce 2005 byl pro mnohé fanoušky šokem, ale Arakain i Petr Kolář se vydali na sólové dráhy a dále pokračují v tvorbě kvalitní hudby.
Příchod Jana Toužimského
Rok 1989 neznamenal pro Arakain jen zásadní politické změny, ale také příchod nového člena, který se nesmazatelně zapsal do historie kapely. Jan Toužimský, talentovaný kytarista, vnesl do Arakainu svěží vítr a pomohl formovat jeho zvuk v následující dekádě. Jeho energie a vášeň pro heavy metal se staly nedílnou součástí koncertů i studiových nahrávek. S Toužimským v sestavě Arakain nahrává alba jako "Farao", "Black Jack" nebo "Metalmorfóza", která se stala jedněmi z nejúspěšnějších v historii kapely. Jeho kytarové riffy a sóla si získaly srdce fanoušků a pomohly Arakainu upevnit si pozici jedné z nejoblíbenějších metalových kapel v Česku. Toužimského působení v kapele je důkazem, že i přes těžké začátky a personální změny si Arakain dokázal udržet svou tvář a nadále oslovovat fanoušky napříč generacemi.
Současní členové Arakainu
Aktuální sestava Arakainu je důkazem, že kapela si i po letech na scéně udržuje vysokou kvalitu a energii. Srdcem a duší kapely zůstává Jan Toužimský, jehož nezaměnitelný hlas a charisma strhává fanoušky od roku 1982. Jeho neutuchající vášeň pro hudbu a oddanost kapele je inspirativní. Kytarista Jiří Urban, člen Arakainu od roku 2002, do kapely vnesl svěží vítr a jeho kytarové riffy patří k nejsilnějším stránkám koncertů. Rytmickou sekci tvoří ostřílení muzikanti s bohatými zkušenostmi. Basák Zdeněk Kub, člen kapely od roku 2016, je zárukou pevného základu a jeho energické pódiové projevy baví fanoušky. Bubeník Lukáš Doksanský, nejmladší člen kapely, do Arakainu skvěle zapadl a jeho precizní hra a nakažlivá energie dotváří současný zvuk kapely. Společně tvoří sehraný tým, který na pódiu předvádí strhující show a dokazuje, že Arakain má stále co nabídnout.
Hostující hudebníci
Arakain, ikona české metalové scény, se vždy mohl pochlubit nejen stabilní sestavou, ale i spoluprací s talentovanými hosty. Tito hudebníci, ať už šlo o krátkodobé spolupráce na koncertech nebo ve studiu, obohatili zvuk kapely a přinesli svěží vítr do jejích skladeb. Příkladem může být účast Jiřího Urbana, legendárního zpěváka, na albu "Apage Satanas", která dodala skladbám punc originality a nezaměnitelného charisma. Spolupráce s dalšími hudebníky, jako například s Michalem Pavlíčkem, pak dokazují, že Arakain je otevřený experimentům a hledání nových cest. Tyto hostující hvězdy nejenže přispěly k rozvoji zvuku Arakainu, ale také prohloubily pouto mezi kapelou a fanoušky, kteří s nadšením přijímají nové a neotřelé hudební zážitky.
Významní bývalí členové
Arakain, stálice české metalové scény, se může pochlubit nejen dlouhou a bohatou historií, ale také řadou talentovaných hudebníků, kteří prošli jeho řadami. Mnozí z nich po svém odchodu z kapely slavili úspěchy na sólové dráze nebo obohatili svými zkušenostmi a nadáním další hudební projekty. Vzpomeňme například na Aleše Brichtu, charismatického zpěváka, který po svém odchodu z Arakainu v roce 1992 vybudoval úspěšnou sólovou kariéru a dodnes patří k nejvýraznějším postavám české rockové scény. Jeho nezaměnitelný hlas a energické pódiové vystoupení si získaly srdce fanoušků napříč generacemi. Dalším příkladem je Jiří Urban, talentovaný kytarista, který po svém působení v Arakainu založil kapelu Titanic a následně se prosadil i jako producent. Jeho cit pro melodii a aranžmá se odráží v řadě úspěšných alb a singlů, které obohatily českou hudební scénu. Výčet talentovaných hudebníků, kteří prošli Arakainem, by mohl pokračovat. Je zřejmé, že tato kapela se stala pro mnohé z nich důležitou školou a odrazovým můstkem k vlastním hudebním úspěchům.
Vliv změn na tvorbu
Dynamika v sestavě Arakainu, odrážející příchody a odchody jednotlivých členů, je nedílnou součástí jeho hudební cesty. Tyto změny, ač někdy vnímány jako zlomové, přinášely kapele vždy novou energii a inspiraci. Každý hudebník, který prošel řadami Arakainu, zanechal na jeho zvuku a tvorbě svůj osobitý otisk. Díky této fúzi talentů a přístupů si Arakain udržuje svěží zvuk a originalitu i po dlouhá léta své existence. Příkladem budiž příchod Honzy Toužimského, který s sebou přinesl progresivnější prvky a pomohl kapele zformovat modernější sound, aniž by se zpronevěřila svým kořenům. Právě tato kontinuita a zároveň ochota experimentovat dělá z Arakainu stálici na české metalové scéně a je příslibem silných hudebních zážitků i do budoucna.
Arakain dnes a v budoucnu
Arakain, legenda české metalové scény, prošel za svou dlouhou historii mnoha personálními změnami. Přes všechny výzvy se kapele podařilo udržet si svébytný zvuk a silnou fanouškovskou základnu. Arakain dnes staví na pevných základech, které tvoří jeho stálí členové - Jan Toužimský a Jiří Urban. Spolu s novými posilami, které do kapely v posledních letech přibyly, tvoří sehraný tým, který s nadšením a energií pokračuje v cestě, kterou Arakain nastoupil před mnoha lety. Seznam členů Arakainu se v průběhu let rozrostl o mnoho talentovaných hudebníků, kteří do kapely přinesli své vlastní zkušenosti a inspiraci. Tato pestrost se odráží i v tvorbě Arakainu, která je dnes bohatší a rozmanitější než kdy dříve. Kapela se nebojí experimentovat a posouvat hranice své hudby, a přesto si zachovává svůj charakteristický styl, který ji proslavil. Arakain má před sebou světlou budoucnost. S novou energií, silnou sestavou a věrnými fanoušky se může směle pouštět do dalších hudebních dobrodružství.
Publikováno: 29. 11. 2024
Kategorie: společnost